Wizyta w SDŚ

Dnia 29.11.2019r. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi wybrali się na wycieczkę do Środowiskowego Domu Samopomocy „Słoneczny Dom”. Celem spotkania była nauka postaw tolerancji wobec innych osób, w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną. Młodzież poznała zasady funkcjonowania ośrodka, zwiedziła wszystkie dostępne pracownie (Pracownia gospodarstwa domowego, Pracownia techniczna, Pracownia twórczości interaktywnej i przyrodniczej, Pracownia taneczno- teatralna, Pracownia plastyczna, Pracownia terapii ruchem z elementami muzykoterapii, Sala ogólna), a także uczestniczyła w proponowanych formach aktywności. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość uzewnętrznienia swoich emocji, wyrażenia własnego zdania, a także zaspokojenia ciekawości związanej z pobytem w nowym miejscu, poznaniem nowych osób. Uczestnicy chętnie angażowali się we współpracę z uczniami, a kontakty interpersonalne nawiązywane były bez większych trudności. Spotkanie zwieńczyło wręczenie ręcznie wykonanych kartek świątecznych, które zostały przygotowane w celu wsparcia -trwającej już wiele lat- akcji „Bezdomna kartka”. Współpraca pomiędzy Środowiskowym Domem Samopomocy „Słoneczny Dom” a Szkołą Podstawową nr 3 jest regularnie pielęgnowana.

Katarzyna Wróbel

Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w Oddziałach Przedszkolnych SP3 odbyła się 27 listopada. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gromadzili się goście.

Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Nie obyło się bez zadań, poprzez wykonanie których dzieci udowodniły, jak wiele nauczyły się w przedszkolu. Wykazać się mogli również rodzice, którzy musieli zdać egzamin. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Pana dyrektora Leszka Retela. Od tej chwili wszyscy wstali się pełnoprawnymi przedszkolakami. Dla najmłodszych było to wielkie przeżycie,

a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

Momentem, na który z niecierpliwością czekały dzieci były upominki.Kazdy przedszkolak otrzymał dyplomi słodkości. Ogromną niespodzianką okazały sięjeździki - straż pożarna i policja.Autka będą nie tylko urozmaicały zabawę najmłodszym, pomogą również przyswajać wiedzę o ruchu drogowym i pojazdach uprzywilejowanych.

Parada pomarańczowa wstążka

19.11.2019r uczniowie klasy 3c,4ai 5d wraz z opiekunkami : Iwoną Poredą, Małgorzatą Górko, Ewą Zarembą, Katarzyną Witczak uczestniczyli w Marszu pt. „ Mamy dużo mocy bez hejtu i przemocy”.
Dzieci wspólnie wymyśliły i przygotowały hasło, które wzięło udział w konkursie związanym z przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci i tym samym zdobyli pierwsze miejsce.
Główna nagrodą był kosz podarunkowy, oraz bilety do kina.
Nasze zwycięskie hasło to :

„Gdy ktoś kogoś źle traktuje, idź mu pomóż, to nie kosztuje!
Krzywdzić innych głupia sprawa przemoc to nie jest zabawa!”

Ewa Zaremba

Praktyczne zajęcia w zakresie pierwszej pomocy

W dniach 18- 19 listopada 2019 roku  odbyły się praktyczne zajęcia dla klasy 8a i 8b w zakresie resuscytacji krążeniowo- oddechowej (RKO). Szkolenie dla poszczególnych klas przeprowadził pan Zbigniew Kasperuk, młodszy chorąży 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi, będący również ratownikiem medycznym.

Celem zajęć było uświadomienie młodzieży, że dzięki znajomości podstawowych zasad RKO jesteśmy w stanie uratować czyjeś życie. Podczas zajęć prowadzący przekazał najnowsze informacje i wytyczne z zakresu pierwszej pomocy. Uczniowie poznali tzw. łańcuch przeżycia oraz schemat najważniejszych czynności koniecznych do wykonania, aby pomóc poszkodowanemu. Następnie w sposób praktyczny ćwiczyli m.in. cały schemat podejścia do osoby poszkodowanej, wzywaniepomocy, sprawdzanie oddechu, oddechy ratownicze, uciskanie klatki piersiowej. Uczniowie przećwiczyli poszczególne czynności ratujące życie. Młodzież chętnie i bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach.

Raz jeszcze dziękuję panu Zbigniewowi Kasperuk za wspaniałe zajęcia.

Zpewnością przydadzą się naszym wychowankom i być może pozwolą im uratować kiedyś ludzkie życie.

Justyna Przekop

Pomarańczowa wstążka

Jak co roku przez 19 pierwszych dni listopada prowadzona jest światowa kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

Uczniowie  również włączyli się w tę kampanię poprzez działania, mające na celu uwrażliwienie wychowanków na krzywdę drugiego człowieka i tym samym zaniechanie stosowania agresji i przemocy.  Na zajęciach uczniowie czytali i przepisywali  wiersze, śpiewali piosenki związane z tematyką praw dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwa i wolności.

Tego dnia wychowankowie ubrali się w pomarańczowe koszulki, gdyż pomarańczowy kolor jest kolorem ostrzegawczym, a prowadzone działania w ramach kampanii mają właśnie ostrzegać, mają zwracać uwagę.

Dziękujemy rodzicom uczniów klasy 5a i 5c za to, że zawsze nas wspierają w naszych przedwsięzięciachi działaniach.

Wychowawczynie Justyna Przekop, Joanna Słupecka