Wydarzenia szkolne 2023/2024

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Uczniowie klas czwartych będący na początku nauki w drugim okresie edukacyjnym zostali objęci opieką psychologiczno- pedagogiczną. Przeprowadzono z nimi zajęcia dotyczące nowości jakie mogą napotkać, otoczono wsparciem psychologicznym w odniesieniu do przejawianych obaw i nowej sytuacji oraz zmiany systemu nauki. Zapewniono o niesieniu pomocy przez całą społeczność szkolną. Kochani Czwartoklasiści, życzymy Wam powodzenia 🍀🌞

Ruszyła II edycja „Małych kucharzy”

Dzisiaj w SP 3 w Gołdapi rozpoczęły się zajęcia kulinarne w ramach szkolnego projektu „Mali kucharze”. Inauguracji projektu przyświecał szczytny cel. Dzieci, w ramach pracy Małego Samorządu Uczniowskiego, z wielką ochotą podjęły wyzwanie przygotowania słodkich przekąsek na kiermasz zorganizowany w gołdapskiej „Trójce” dla Brunia Wróbel – synka szkolnej psycholożki – zmagającego się z chorobą. Dzieci współpracowały w grupach. Trzecioklasiści, wg podanych przepisów, które uważnie czytali, upiekli szarlotkę, placek z brzoskwiniami, drożdżowe rogaliki, babeczki. Pierwszoklasiści zaś, wg ustnych instrukcji, przygotowali galaretki z owocami, bezy i murzynka. Radości nie było końca. Zajęcia te były znów świetną okazją do utrwalenia matematycznych pojęć, wdrażania do przestrzegania ustalonych zasad czy kształtowania umiejętności współpracy. Uczniowie zachwycali się unoszącymi się zapachami: cynamonu, wanilii, owocowych aromatów, czekolady czy pieczonych jabłek. Na widok zaś upieczonych kulinarnych dzieł dzieci mówiły: „Nie mogę się już doczekać jutra”. Zajęcia udało się zorganizować dzięki finansowemu wsparciu rodziców oraz wyposażenia sali w ramach Rządowego Projektu „Laboratoria Przyszłości”.

Wychowawczynie serdecznie dziękują paniom Paulinie Drażbo-Milewskiej, Magdalenie Kamińskiej i Annie Świąder za pomoc podczas zajęć.

Sylwia Kurpios-Sawicka

Emilia Sznurkowska

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego po starszaka wszyscy świętują DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.

20 września w naszym przedszkolu i zerówkach SP 3 odbył się Dzień Przedszkolaka. Muzyka, gwar i śmiech rozbrzmiewały od samego rana.

Było mnóstwo atrakcji, zabaw ruchowych, piosenek, tańców. Radość i śmiech naszych przedszkolaków świadczył o wspaniałej zabawie.

W naszym przedszkolu święto dzieci dostarczyło im wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać. Uśmiech i radość na twarzach przedszkolaków to również nasza satysfakcja, pracowników przedszkola.

Wychowawczynie

Akcja „Sprzątanie Świata 2023”

W piątek 22 września korzystając z pięknej pogody klasa 3a i 3c wybrały się na wykopki.🥔🥔Dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Nikomu nie przeszkadzał kurz i upał. Każdy z nas przekonał się, że zbieranie ziemniaków z pola to dość ciężkie zajęcie, ale wszyscy poradzili sobie z tym doskonale jednocześnie dobrze się bawiąc i wyszukując śmieszne okazy kartofli.

Po skończonej pracy upiekliśmy kiełbaski i ziemniaki🔥🥔🌭, a największą atrakcją byla przejażdżka ciągnikiem 🚜🚜. Skorzystaliśmy nawet z okazji, aby posprzątać pobliskie łąki i lasek i wzięliśmy dział w akcji Sprzątanie świata.🌏🧹

Zajęcia w terenie stały się wprowadzeniem do zajęć przyrodniczych o roślinach okopowych i pracy rolnika.

Chcemy serdecznie podziękować za pomoc w organizacji wykopków. Dziękujemy za sprawny transport rodzicom. Tacie Franka za pomoc przy ognisku i oranżadę. Największe podziękowania kierujemy raz jeszcze do Państwa Maciulewskich za umożliwienia nam udzialu w wykopkach na ich ziemi, za przygotowanie pola, ogniska oraz za opiekę pana Marcina i pełne zaangażowanie się wraz z nami w aktywny i pełen wrażeń dzień 🙂🙂🙂

Katarzyna Antoniak i Dorota Trzcińska

Jesienne drzewo ,czyli Autumn Tree to kolejny realizowany w naszej szkole projekt na platformie eTwinning.Tym razem naszymi partnerami są uczniowie z Rumunii oraz Polski.

Z naszej strony udział w projekcie biorą uczniowie z klasy 3c, dla których jest to zupełnie nowe doświadczenie we współpracy zarówno krajowej jak i międzynarodowej.

Czego dotyczy projekt? Drzew!! Nie sposób wycenić ich znaczenia dla naszej planety, każdego organizmu, w tym dla człowieka i rozwoju jego cywilizacji. Drzewa produkują tlen, a tlen – to życie na Ziemi. Działają niczym klimatyzator w upalne dni ochładzając powietrze. Zatrzymują wodę w środowisku, maja ogromne znaczenie gospodarcze. Cele projektu jest rozbudzenie u dzieci ciekawości poznawczej związanej z drzewami i zwrócenie uwagi na ochronę drzew. Projekt skierowany jest do dzieci 7-10 letnich. Dzieci poznają różne gatunki drzew i ich nazwy w różnych językach. Obserwować będą jedno drzewo i wokół tego drzewa przeprowadzą różne badawcze aktywności. Będą zbierać informacje, obserwować mówić, czytać, pisać, rysować, śpiewać, kodować, tworzyć i współpracować między sobą i partnerami. Będą wymieniać się informacjami oraz razem we współpracy tworzyć: albumy, gry. Głównym rezultatem projektu będzie obraz jesiennego lasu eTwinning utworzony przez wszystkich partnerów oraz nagrany spot – prośba drzew do ludzi.

Trzymajcie za nas kciuki!

We wtorek 26.09 dzieci z klasy 3a i 3c zwieńczyły swój udział w wykopkach robiąc zapiekanki z ziemniaków, które same zebrały z pola. Po wspólnym obieraniu ziemniaków, krojeniu kiełbaski oraz tarkowaniu sera i obranych ziemniaków, połączyliśmy wszystkie składniki ze sobą i przełożyliśmy do blaszek. Po upieczeniu zapiekanek wszyscy udali się na zasłużoną degustacje!🍽

Dnia 28.09.2023r. klasa 4a uczciła zbliżający się Dzień Chłopaka wyjściem do pobliskiej pizzerii. Wspólna wycieczka stała się wspaniałą okazją do integracji i miłego spędzenia czasu. Podczas spotkania panowała radosna atmosfera, gdyż wszystkim dopisywał doskonały humor.

Najważniejsza w tym dniu jest pamięć, miłe słowo i wspólna zabawa.

Dziewczynki wpadły na pomysł, aby zasłonić kolegom oczy i doprowadzić ich do miejsca niespodzianki. Śmiechu było co niemiara! Chłopcy bezpiecznie i z zadowoleniem na twarzy dotarli na miejsce.

,,Klasa w Terenie” to Ogólnopolski Projekt Edukacyjny, do którego ochoczo przystąpiły w tym roku klasy: 2a, 2b i 3a. Głównym celem projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu, zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły. Projekt realizowany będzie do 31 maja 2024 roku. Meldujemy rozpoczęcie wykonywania zadań projektowych.

Anna Kudrycka-PawlukanisRenata NamiotkoDorota Trzcińska

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi moc mają, bo książki czytają.

Dzięki państwu Jasionowskim oraz zaangażowaniu Doroty Trzcińskiej i Renaty Namiotko powstał kącik czytelniczy.

Jest to miejsce, gdzie nie tylko można spędzić czas z książką, ale również odpocząć. Dzieci bardzo chętnie wykorzystują każdą wolną chwilę, aby odwiedzić ten przytulny zakątek.

Serdecznie dziękujemy państwu Elizie i Kamilowi Jasionowskim za bezinteresowną pomoc przy tworzeniu kącika czytelniczego.

,, Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

„Była , jest i będzie…”

9 października Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi obchodziła swoje święto. Uroczystość związana przede wszystkim z pięknym jubileuszem 55- lecia naszej szkoły, stała się też okazją do obchodów gminnego Dnia Edukacji Narodowej , oficjalnego otwarcia po kompleksowym remoncie sali gimnastycznej oraz ekopracowni.

Dopisali licznie zebrani goście. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele , Senatu , Sejmu, Rady Ministrów, Urzędu Marszałkowskiego, władz samorządowych, radni Rady Miejskiej, dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, Prezes Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego, nauczyciele emeryci, nauczyciele szkół , rodzice.

Uroczystość łączyła wątki historyczne z teraźniejszością i przyszłością.

Na tak podniosłej uroczystości nie mogło zabraknąć elementów patriotycznych . Dzięki chórowi SP3 wybrzmiały najpiękniejsze bliskie sercu każdego Polaka piosenki ludowe . Wspólne wykonanie „ Lipki” przez nauczycieli i uczniów zakończyło część artystyczną.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości, za zaangażowanie w jej przygotowanie , za życzliwość.

Czekamy na kolejne projekty, inwestycje i kolejne udane jubileusze.

🏐PlusLiga ponownie w Gołdapi 🏐 Siatkarze z „Trójki” pomagali przy super meczu w Gołdapi.

W weekend 13-14 października na Hali OSiR w Gołdapi odbyły się dwa mecze kontrolne Ślepska Malow Suwałki i Indykpolu AZS Olsztyn, ekip na codzień występujących w PlusLidze Siatkarzy. Były to ostatnie spotkania sparingowe tych drużyn przed rozpoczęciem sezonu ligowego 2023/2024. Oczywiście mecze te nie mogły odbyć się bez pomocy młodych siatkarzy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi. W pierwszym piątkowym sparingu Ślepsk Malow Suwałki uległ 1:3 (21:25,25:22,24:26,22:25) Indykpolowi AZS Olsztyn. Najwięcej punktów dla olsztynian zdobyli: Nikolas Szerszeń (25 pkt.) i Manuel Armoa (11 pkt.). Dla suwalczan najwięcej punktów zdobyli: Bartosz Filipiak (17) i Ziga Štern (12). Podopieczni trenera Dominika Kwapisiewicza po raz pierwszy wystąpili w pełnym zestawieniu, z Matiasem Sanchezem, Zigą Šternem i Joaquinem Gallego w składzie. Tego dnia wynik był sprawą drugorzędną. Kibice zgromadzeni w gołdapskiej Hali OSiR mogli po raz kolejny zobaczyć w akcji zawodników występujących na codzień w PlusLidze. Podobnie jak w ubiegłym sezonie sparing biało-niebieskich połączony był z akcją charytatywną. Niemal 11.000 złotych trafiło do puszek z meczowych licytacji gadżetów i biletów „cegiełek” na rzecz Bruno Wróbla, chłopca cierpiącego na ostrą białaczkę limfoblastyczną. W sobotę odbyło się drugie spotkanie tych drużyn (którzy nocowali w Gołdapi). Górą byli znów siatkarze z Olsztyna, którzy pokonali suwalczan 3:0 (25:21,25:16,25:23). Szkoleniowcy umówili się na dodatkowego seta, którego wygrali siatkarze z Suwałk 16:8. Młodzi siatkarze z gołdapskiej „Trójki”, którzy pracowali przy meczach w Gołdapi wybierają się dopingować biało-niebieskich na ligowe spotkanie drugiej kolejki do Suwałk, gdzie miejscowy Ślepsk Malow zmierzy się w czwartek, 26 października z Asseco Resovią Rzeszów (brązowymi medalistami w sezonie 2022/2023). 🏐🏐🏐

PASOWANIE  NA  PRZEDSZKOLAKA

W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH PRZY SP 3

         „Pasowanie na przedszkolaka” to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Uroczystość ta w Oddziałach Przedszkolnych przy SP3 w Gołdapi, miała miejsce 27 października. Dla trzylatków z grupy „Krabiki” było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie i podeszły do tego swobodnie. Z uśmiechami na twarzach śpiewały piosenki i cieszyły się swoim świętem. Po  złożeniu uroczystej przysięgi każdy chwat  symbolicznie przekroczył próg naszego przedszkola, którym była „brama z balonów”. Następnie Pan Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonał uroczystego „Aktu pasowania”.

            Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy, medale, oraz słodkie upominki, na zakończenie uroczystości odrobina słodkości trafiła do brzuszków wszystkich uczestników. Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

                                                                          Wychowawca  Bożena Kimera – Dąbkowska

Młodzi siatkarze z UKS „Trójka” Gołdap kibicowali Ślepskowi Malow Suwałki 🏐🏐🏐 Chłopcy uczęszczający na treningi siatkówki UKS „Trójka” Gołdap przy Szkole Podstawowej nr 3, w czwartek 26 października wzięli udział w meczu 2. kolejki PlusLigi – Ślepsk Malow Suwałki – Asseco Resovia Rzeszów rozgrywanego w pięknej hali „Suwałki Arena”. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gości z Rzeszowa (brązowych medalistów w sezonie 2022/2023) – 3:0 (25:21,25:19,25:21).

Program Profilaktyczny ”Godzina dla Młodych Głów” Fundacja UNAWEZA

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki     w Gołdapi przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktycznego „GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW”. Jest to cykl lekcji, które odbywają się raz w miesiącu. Program ten ma na celu wzmocnienie poczucia sprawczości wśród dzieci i młodzieży szkolnej, poprawę relacji rówieśniczych oraz profilaktykę dotyczącą zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży.

Zajęcia prowadzi Pani Agnieszka Zarzycka- psycholog, pracujący w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gołdapi we współpracy z pedagogiem szkolnym, psychologiem i pedagogiem specjalnym.