Laboratoria Przyszłości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. 

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

Nasze Działania 2022/2023

#LaboratoriaPrzyszłości

Czy pierwszy Dzień Wiosny trzeba spędzić na wagarach ?

Odpowiedz brzmi NIE. Klasa 4b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi spędziła ten dzień aktywnie i pracowicie.

Na początku musiała być mała foto sesja naszych skarpetek, bo obchodzimy dziś także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Następnie podzieliłyśmy się na grupy i rozpoczęliśmy „ciężką” akcje pod hasłem „Gofer to mój przyjaciel”. Odmierzaliśmy , miksowaliśmy składniki,  a potem dekorowaliśmy i konsumowaliśmy upieczone przez nas gofry. Zabawy było co niemiara, humor nam dopisywał no i nie trzeba było iść na wagary.

Nasza akcja odbywała się w nowej pracowni technicznej- zrealizowanej z programu „ Laboratoria przyszłości”.

Karolina Rzędzian

Soki pełne zdrowia

Dnia 10.02.2023r. w naszej pracowni gastronomicznej odbyły się kolejne zajęcia projektowe, podczas których uczniowie przygotowywali orzeźwiające koktajle owocowe i warzywne. Po udzielonym przez wychowawcę instruktażu dotyczącym używania wyciskarek do soków i sokowirówek, dzieci zabrały się z dużym zapałem do pracy. Podczas zajęć oceniana była współpraca, zaangażowanie i pomysłowość uczniów. Na koniec zajęć wyłoniono dwa zespoły, które pracowały najefektywniej i otrzymały nagrody. Pyszny, zdrowy i kolorowy poranek dodał wszystkim energii na cały dzień.

#LaboratoriaPrzyszłości

#szkołapromującazdrowie