Wydarzenia szkolne 2024/2025

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025.

2 września o godzinie 10:00 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Tego dnia, korytarze szkolne ponownie wypełniły się dźwiękiem radosnych rozmów uczniów.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, który serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych. W swoim przemówieniu, zwrócił się bezpośrednio do uczniów, życząc im wielu sukcesów w nauce oraz rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Projekt „Podróż do świata sztuki”

Uczniowie klasy 2b naszej szkoły od października wezmą udział w kolejnym już realizowanym w naszej szkole projekcie eTwinning. Projekt „Podróż do świata sztuki” to inicjatywa, która wprowadzi uczniów w fascynujący świat sztuki. Głównymi celami tego projektu będzie edukacja artystyczna uczniów, którzy poznają podstawowe pojęcia i terminy związane z malarstwem, które pozwolą im na swobodne wypowiadanie się na ten temat. Uczniowie poznają wielkich artystów, ich wybitne dzieła i najważniejsze osiągnięcia. Podczas projektu uczniowie poprzez własną działalność artystyczną nabędą podstawowe umiejętności w zakresie sztuk wizualnych, pozwalające im aktywnie uczestniczyć w kulturze. Projekt koncentruje się na krajach europejskich. Tematyka malarska jest ściśle związana z historią i geografią krajów. To fascynujący wgląd w różnorodność kultury i sztuki w Europie.

Katarzyna Antoniak

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025

Celem głównym tego programu jest wspieranie organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa. Dostępność książek, które odpowiadają preferencjom i zainteresowaniom uczniów, ma realny wpływ na kształtowanie nawyku czytania i rozwijanie kompetencji czytelniczych.

Wsparcie dotyczy zakupu nowości wydawniczych i realizacji działań promujących czytelnictwo w szkołach i oddziałach przedszkolnych oraz zakupu nowych elementów wyposażenia bibliotek szkolnych.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi otrzymała:

– w ramach kierunku interwencji 3.1 oddział przedszkolny placówki zakupiła nowości wydawnicze za kwotę 3 750,00 zł.

Dzień kropki

W 1b Kropki Dzień. Dziś w ramach obchodów nietypowego święta jakim jest Dzień Kropki uczniowie rozwijali swoją kreatywność, pomysłowość i spostrzegawczość. Liczyli Kropki, malowali przy użyciu folii czy tworzyli pracę z kropek. Dzień pełen uśmiechu i pozytywnych doświadczeń.

Dzień Kropki na matematyce

5c bawi się😃

13 w piątek 5c na wspólnym ognisku w Kośmidrach. Gry i zabawy na świeżym powietrzu, dużo zabawy i uśmiechu😁

🏐 Siatkarze z „Trójki” sumiennie trenowali w wakacje 🏐

Podczas ostatniego tygodnia wakacji zawodnicy UKS „Trójka” Gołdap przy Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi oraz absolwenci szkoły uczestniczyli w zajęciach treningowych. W sumie w czterogodzinnych zajęciach na szkolnej sali gimnastycznej brało udział 26 zawodników w dwóch grupach z klas od drugiej do ósmej. Zajęcia charakteryzowały się ćwiczeniami poprawiającymi technikę odbić i poruszania się po boisku. Uczestnicy zajęć pracowali również nad skocznością i wytrzymałością. Cześć zajęć poświęcona była na przygotowanie do meczów z nastawieniem na technikę i taktykę gry gdyż już niebawem rusza sezon siatkarski, a w nim imprezy sportowe w ramach Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Minisiatkówce „Dwójek” i „Trójek” Szkolnego Związku Sportowego oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej jak również Turniej Rzucanki i Singli Siatkarskich, a także XXXI Ogólnopolskiego Turnieju w Minisiatkówce o Puchar Kinder Joy of moving i Wojewódzkiej Ligi Młodzika. 🏐🏆🥇🥈🥉

Dzień Kropki w klasie 1A

Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września jako święto talentów, odwagi w pokonywaniu trudności, kreatywności oraz wzmacniania wiary we własne siły.

Kropka w klasie 1A stała się inspiracją do ciekawych zajęć i wspaniałej zabawy. Uczniowie wysłuchali opowiadania „Poznajcie Kropkę, czyli Vashti i jej historia”, a następnie sami próbowali odtworzyć jego treść układając kolejno obrazki. Poznali ponadto treść listu od Kropki zawierającego szereg zadań, których wykonanie miało uratować jej święto. Motywem przewodnim we wszystkich poczynaniach była oczywiście kropka. Uczniowie wykonali opaski, zadania z kart pracy oraz różnorodne ćwiczenia gimnastyczne. Bawili się w gry typu: memory, „Ja mam kto ma?” i układali puzzle. Pokonali również tor przeszkód i znaleźli wszystkie ukryte w klasie kropki. Nagrodą były kropkowe cukierki. Prace plastyczne z kropką w tle były uwieńczeniem zajęć.

Dzień upłynął na świetnej zabawie. Było kolorowo, radośnie i twórczo. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że są pozytywnie „zakropkowani”.

ARTYSTYCZNE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2023/24:

Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej:

1 miejsce – Filip Podciborski

2 miejsce – Michał Mor

3 miejsce – Nikola Piotrowska

wyróżnienie – Jakub Mor i Antonina Hajdamowicz

Ogólnopolski konkurs Pieśni Patriotycznej w Mrągowie:

3 miejsce – Jakub Mor

wyróżnienie – Zuzanna Zielińska

Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek:

nagroda specjalna – Zuzanna Zielińska i Michał Mor

wyróżnienie – Jakub Mor, Filip Podciborski, Nikola Piotrowska, Amelia Dominiuk

Ogólnopolski Konkurs Pieśni Żołnierskiej w Toruniu:

3 miejsce – Zuzanna Zielińska

wyróżnienie – Nikola Piotrowska

Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek:

finalista- Zuzanna Zielińska

IV Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Giżycku

wyróżnienie – Zuzanna Żbikowska

Ogólnopolski Konkurs Piosenki w Pasłęku-Talent 2024:

finaliści – Michał Mor, Nikola Piotrowska, Amelia Dominiuk, Filip Podciborski, Antonina Hajdamowicz

Regionalny Konkurs Piosenki- Świetlik 2024:

1 miejsce – Kinga Brodowska

2 miejsce – Amelia Dominiuk

Wojewódzki Konkurs Piosenki „Mazurska nuta 2024”:

wyróżnienie – Jakub Mor, Amelia Dominiuk

Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej:

1 miejsce – Michał Mor, Zuzanna Zielińska

2 miejsce – Jakub Mor, Amelia Dominiuk

Uczniowie brali też udział w konkursach plastycznych, np.:

-Kraina moich marzeń

-Być jak Matejko

-Bohaterowie polskich granic

-Kartka świąteczna i zdobywali w nich nagrody.

Działania artystyczne również objęły:

-realizację koncertu kolęd

-koncert Walentynowy

-koncert charytatywny „ Eurogołdap”

-współtworzenie klipu „Szkoła Marzeń”

-współudział w koncercie na Dzień Kobiet

-udział w koncercie Wielkanocnym

-przygotowanie i realizacja klipu „Wyzwanie chrumasa”

-udział w apelu Konstytucja 3 Maja

-udział w koncercie „Bądźmy razem”

-udział w koncercie „Urodziny Gołdapi”

-współuczestnictwo w obchodach Citaslow w Braniewie

-Realizacja występów podczas obchodów 55-lecia szkoły

-Koncert Niepodległości

-akcja „Kartka dla Kombatanta”

-udział w 32 finale WOŚP w Gołdapi.

Poprzednie lata były równie obfite w osiągnięcia artystyczne naszych uczniów.

Życzymy dalszych sukcesów.

Wycieczka klas 8 do Krakowa.

              Na początku października uczniowie klas 8 mieli możliwość uczestniczyć w wycieczce do Krakowa w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji pn. „Podróże z klasą”. Większa część kosztów wyjazdu została pokryta przez Ministerstwo Edukacji oraz Gminę Gołdap.

               Wyjechaliśmy  na wycieczkę wczesnym rankiem, 7 października 2024r. Pierwszym etapem  było zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni. Czterogodzinny spacer podziemnymi chodnikami, starymi wyrobiskami oraz sztolniami nie był męczący, gdyż dostępna w bocheńskiej kopalni Podziemna Ekspozycja Multimedialna jest niezwykle ciekawa. Słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje pomagają „przenieść się w czasie” do epoki panowania księcia Bolesława Wstydliwego i  księżnej Kingi. Dodatkową  atrakcją  był przejazd kolejką górniczą oraz  przepłynięcie łodziami zalanego wodą chodnika. Na koniec udaliśmy się do największej
z bocheńskich komór – Komory Ważyn, gdzie w podziemnej restauracji czekał na nas pyszny posiłek. Pobyt w kopalni soli był wyjątkową lekcją historii, którą na pewno zapamiętamy na długo.

               Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania Kopca Kościuszki oraz pobytu w Muzeum Kościuszkowskim. Na szczycie kopca mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę Krakowa
z widokiem na  Wawel, Bazylikę Mariacką i Sukiennice. Dzięki dobrej pogodzie i doskonałej widoczności zobaczyliśmy również całą Wyżynę Krakowską a nawet Tatry! Następnie udaliśmy się do muzeum, aby zobaczyć wystawę  „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Dzięki temu, że zastosowano tam  nowoczesne rozwiązania tj. prezentacje multimedialne i elementy gry komputerowej, uczniowie chętnie słuchali  opowieści pani przewodniczki o życiu i działalności Kościuszki i podziwiali zgromadzone eksponaty.

                 Potem przyszedł czas na spacer Plantami, zwiedzanie Starego Miasta, Wawelu i Kościoła Mariackiego. Wszystkim uczestnikom wycieczki na długo pozostaną w pamięci przepiękne wnętrza Katedry Królewskiej – miejsca pochówku polskich monarchów oraz jedyny w swoim rodzaju ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Sporym przeżyciem było też  dla nas wszystkich wdrapanie się na wieżę i podziwianie ogromnego Dzwonu Zygmunta, wysłuchanie hejnału z wieży mariackiej czy  spotkanie z ziejącym ogniem smokiem wawelskim.

                 Ostatniego dnia pojechaliśmy do Energylandii – największego parku rozrywki w Polsce. Tam dopiero mogliśmy się wyszaleć na różnego rodzaju rollercoasterach, zjeżdżalniach i karuzelach. Dużo czasu spędziliśmy w strefie  Aqualantis, gdzie Abyssus to główna atrakcja tego miejsca czy też na Hyperionie w strefie ekstremalnej. Świetnie bawiliśmy się zwłaszcza
w Smoczym Grodzie, gdzie znajduje się Zadra -drewniana kolejka górska osiągająca prędkość 121 km/h.

                   Zmęczeni całodzienną zabawą, o godzinie 20.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Pełni wrażeń i planów na następne wycieczki,10 października 2024r. o godzinie 4.00 dotarliśmy do Gołdapi.

                                                                                                                      Koordynator     

Jesień to pora gdzie warzywa są potrzebne w dużej ilości, ponieważ dostarczają organizmowi potrzebnych witamin🥑🌶️🍅🥒🥬🥗🥕

Klasa 3A przygotowała smakowite jesienne kanapki🥪🥪🥪🥪 Wszyscy z zaangażowaniem przystąpili do pracy. Na kanapkach znalazły się takie produkty jak: rzodkiewka, sałata, ogórek, pomidor, awokado, szczypior, natka pietruszki, papryka. Te specjały sprawiły, że kanapki były smaczne i kolorowe. Uczniowie mieli okazję do rozwijania wyobraźni i kreatywności. Na koniec zjedliśmy wspólnie śniadanie.

„Podróże z klasą” program Ministra Edukacji, w którym wzięli udział uczniowie klas 4a i 4c ze Szkoły Podstawowej nr 3.

W ramach programu odbyła się dwudniowa wycieczka do Trójmiasta, w czasie której zrealizowane zostały cele ministerstwa, aby urozmaicić proces edukacji, nadać mu praktyczny wymiar oraz umożliwić poznanie tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Uczniowie uczestniczyli w lekcji historii na okręcie – muzeum ORP

Błyskawica w Gdyni, eksperymentowali i poznawali tajniki iluzji w Muzeum Deja Vu w Gdańsku, poznawali zabytkową architekturę XVI-wieczną Starówki Gdańska oraz pomnik Neptuna.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem chłonęli wiedzę historyczną i kulturową oraz eksperymentowali z iluzją. Przyswajanie wiedzy w takiej formie sprawiło im wielką radość.

Jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestniczenia w programie „Podróże z klasą”.

Waga szalkowa wydaje się prostym urządzeniem, ale pozwala porównać ciężar przedmiotów i w prosty sposób pokazuje co jest cięższe a co lżejsze. Uczniowie klasy 1b mogli przekonać się czy więcej ważą kasztany czy żołędzie, czy ołówek jest cięższy od nożyczek, a książka od butelki wody. Była to okazja do nauki przez zabawę. Dodatkowo zajęcia stały się okazją do rozwijania umiejętności współpracy. Komunikacja to podstawa, a wcale nie jest to takie proste. Trzeba się porozumieć z kolegą, ustalić reguły, żeby wspólnie rozwiązać zadanie.

Zajęciom towarzyszył śmiech i ciekawość poznawcza dzieci.

Uczniowie z SP3 na zajęciach terenowych w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej.

Korzystając z pięknej październikowej pogody, klasa IV c wybrała się do Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Celem wyprawy była realizacja zadania ekologicznego „Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las? Chrońmy lasy.!” Tego dnia uczniowie spacerowali po ścieżkach edukacyjnych „Niezapominajka” i „Na tropie”, tam mieli do wykonania kilka zadań. Zachwyt uczniów budziły leśne krajobrazy, zapachy i napotkane grzyby. Po leśnym spacerze dzieci udały się do siedziby parku. Przyjęły je pani Ania i pani Żaneta. Panie przygotowały wiele atrakcji i ciekawostek o życiu puszczy. Czwartoklasiści skorzystali z bogatej bazy dydaktycznej oferowanej na terenie placówki. Wielozmysłowe sposoby poznawania puszczańskich tajników z pewnością zaprocentują poszerzeniem wiedzy przyrodniczej uczniów. Po intensywnym przyswajaniu wiedzy, przyszedł czas na wypoczynek i posiłek przy ognisku.

Pani leśnik z wizytą w SP3

Realizacja zadania ekologicznego „Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las? Chrońmy lasy!” w „Trójce” dobiega końca. Jednym z elementów zadania, są zajęcia poświęcone ochronie lasów. Wsparła nas pani Milena Łabanowska – Specjalistka Służby Leśnej.

Pani Milena zapoznała nas z problematyka leśną. W sposób ciekawy opowiedziała o potrzebie ochrony lasów, uzmysłowiła nam, że las to prawdziwe bogactwo duchowe, kulturowe, ale też materialne. W trakcie zajęć zrozumieliśmy na czym polega zrównoważona gospodarka leśna.

Teraz już wiemy, że potrzeba ochrony lasów, mądrego korzystania z bogactw leśnej natury jest naszym obowiązkiem.

Drużyna „Trójki” zainaugurowała Ligę Młodzika🏐

Drużyna chłopców UKS „Trójka” Gołdap przy Szkole Podstawowej nr 3 przystąpiła w tym roku do Ligi Wojewódzkiej Młodzika (rocz. 2010-2011) Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej. W pierwszym turnieju gołdapianie zmierzyli się 13 października w Olsztynie z zeszłorocznymi złotymi medalistami województwa – AZS UWM Olsztyn 1 oraz drużyną IKS Atak Elbląg. W niedzielne przedpołudnie debiutująca drużyna z Gołdapi w składzie: Oliwier Żbikowski (kapitan), Tomasz Pańczuk, Michał Sadowski, Nikodem Juklewicz, Tymoteusz Kołodziej, Dawid Jaźwiński, Juliusz Buraczewski pokonała 2:0 rywali z Elbląga oraz uległa 0:2 gospodarzom z Olsztyna. W drugiej kolejce (27 października) zespół UKS „Trójka” Gołdap będzie gospodarzem turnieju ligowego.

Działalność klubu UKS „Trójka” Gołdap jest współfinansowana ze środków Gminy Gołdap.

Wyjazd współfinansowany ze środków finansowych na realizację zadania w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Gołdap na lata 2023-2026 w roku 2024. Nazwa zadania: „Wybieram marzenia-nie uzależnienia! Nie trać zdrowia na używki, przyjdź do Trójki na rozgrywki!”

Urząd Miejski w Gołdapi

W ramach Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Gołdap na lata 2023-2026 w roku 2024r. Nazwa zadania: „Wybieram marzenia-nie uzależnienia! Nie trać zdrowia na używki, przyjdź do Trójki na rozgrywki!”, odbyły się zajęcia prowadzone przez panią Ewę Bolewską z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej

w Gołdapi z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli .

W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy zajęć mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie, jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Okazało się, że założenie okularów skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Pomimo dużej dawki śmiechu, ćwiczenia te dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu tych środków.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzone zajęcia.

Koordynator

Urząd Miejski w Gołdapi

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gołdapi

31 października w Szkole Podstawowej nr 3 im. T. Kościuszki w Gołdapi gościł pan Jakub Wróbel, który przeprowadził zajęcia profilaktyczne w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Gołdap na lata 2023-2026, na rok 2024 w zakresie profilaktyki uzależnień. „Wybieram marzenia-nie uzależnienia! Nie trać zdrowia na używki, przyjdź do „Trójki” na rozgrywki!” Celem zajęć przeprowadzonych przez wykfalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku. Zaprezentowano strój w którym pracuje na co dzień, uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadkach zagrażających życiu. Przedstawiono zasady korzystania z numerów alarmowych, utrwalono jakie informacje należy podać dyspozytorowi na infolinii w celu szybszego przybycia służb ratunkowych. Oprócz teorii, przekazanej przez Ratownika, nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności medycznych w praktyce. Dzięki takim zajęciom uczniowie mają możliwość lepszego zapamiętania przekazanych im treści. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Serdecznie dziękujemy za interesujące zajęcia. Koordynatorzy

Z wizytą w SP 3

Dnia 5 grudnia 2024 r. dzieci z grupy 4-latków „A” z Przedszkola Samorządowego w Gołdapi
udały się z wizytą do Szkoły Podstawowej nr 3, aby poznać, w jaki sposób uczą się dzieci w szkole,
oraz jakich zasad należy przestrzegać, aby efektywnie się uczyć. Było to dla przedszkolaków niezwykłe
przeżycie. Dzieci doświadczyły, że zasady, których trzeba przestrzegać w przedszkolu są takie same,
jakich należy respektować w szkole. I wszystko stało się zrozumiałe.
Czterolatki wspólnie z dziećmi z grupy 0 „B” aktywnie uczestniczyli w zajęciach
przeprowadzonych przez panią Sylwię Kurpios-Sawicką. Przedszkolaki, bawiąc się, poszerzały wiedzę
dotyczącą pór roku, zdrowego odżywiania, trenowały chwyt pisarski oraz rozwijały umiejętność
współpracy.
Wychowawczyni czterolatków serdecznie dziękuje za wizytę.
Marlena Krzyżanowska