Odkrywamy Europę z Erasmusem+

ERASMUSA PROMUJĘ,

POCHWAŁĘ OTRZYMUJĘ!!!😁

– to nasze hasło na dziś 🧐

Przygotowania do mobilności naszych uczniów uważamy za rozpoczęte!!! 🥳🎉🎊

A dokąd? 🤔

A może morze?!🏖️

Na przykład w słonecznej Italii🌞🌞🌞???!!!

Szczegóły już wkrótce 🧐

A jutro w szkole dowiecie się, co skrywa nasze hasło🧐

Przypominamy, że Szkoła Podstawowa nr 3 w Gołdapi otrzymała akredytację Erasmus+

w sektorze Edukacja szkolna na lata 2021-2027. W ramach akredytacji w zeszłym roku zrealizowaliśmy mobilność uczniów do Grecji oraz mobilność nauczycieli do Włoch.

Wszystkie działania programu są współfinansowane przez Unię Europejską 🇪🇺

Viva Italia Rok 2023/2024

Uczniowie SP3 u stóp Olimpu. 

W promieniach wrześniowego greckiego słońca zrealizowaliśmy nasz tegoroczny projekt Erasmus+. Projekt jest wynikiem uzyskanej przez szkołę akredytacji programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna na lata 2021-2027. Liczna grupa (61) uczniów naszej szkoły wraz z 7 opiekunami w ciągu 10 dni realizowało zadania projektowe w 3 kategoriach: kulturalno-artystycznej, informatyczno-językowej oraz przyrodniczej. Poznawaliśmy kulturę, tradycję, historię, architekturę Grecji, oswajaliśmy się z językiem greckim. Doskonaliliśmy swoje kompetencje w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej, tworzyliśmy gry w Scratchu oraz quizy w Kahoocie komunikując się w języku angielskim. Poznawaliśmy przyrodę basenu Morza Śródziemnego, na każdym kroku szukaliśmy nieznanych nam okazów fauny    i flory.  Przełożyliśmy  mity na język angielski, stworzyliśmy scenografie i kostiumy, aby w finale, u stóp Olimpu, przedstawić mityczne historie Dedala i Ikara oraz Orfeusza i Eurydyki. Rozwijaliśmy swoje umiejętności pozyskiwania informacji, komunikowania się w języku angielskim, przełamywaliśmy swoje własne bariery, doskonaliliśmy pracę w grupie, także w grupie międzynarodowej, rozwijaliśmy zainteresowania i pasje. I chłonęliśmy Grecję wszystkimi zmysłami.  Zapierające dech w piersiach widoki, zapachy, kolory i smak greckich potraw to była nasza codzienna uczta. I ludzie, uśmiechnięci, życzliwi, chętni do kontaktu i rozmowy. W szkołach partnerskich witano nas bardzo entuzjastycznie. Nasze zajęcia projektowe w Szkole Platon i Szkole Podstawowej nr 1 w Katerini przekształcały się czasami w festiwal tańca, śpiewu, radości, przyjaźni, a także patriotyzmu i ciekawości innych kultur. Obie narodowości z dumą promowały swoje tańce narodowe. Krótki instruktaż i ruszyły grecko-polskie pary w polonezie. My oczywiście zatańczyliśmy Sirtaki, czyli zorbę. I jeszcze krótka prezentacja polskich pieśni ludowych w szkolnej auli. Radość, integracja, patriotyzm, prawdziwe święto kultur!  

Zwiedziliśmy typowe greckie miasteczka, jak Litochoro, Stary Pantalejmon czy Platamonas z ruinami średniowiecznego zamku, byliśmy na wyspie Skiathos, znanej z filmu Mamma Mia, i oczywiście Meteory, bez wątpienia jedna z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Poznaliśmy proces powstawania oliwy z oliwek i sera feta, chyba najbardziej typowych dla Grecji produktów.

Uczyliśmy się, ale był również basen, spacery, piosenka, taniec, imprezy urodzinowe, zwiedzanie bajkowych miejsc… Bawiliśmy się, relaksowaliśmy, śmieliśmy …, czyli trochę żyliśmy zgodnie z grecką filozofią „siga-siga”. Chodzi w niej o to, aby znaleźć szczęście. Dla Greków ważne są rzeczy doczesne, ale chyba ważniejsze są jednak takie wartości jak właśnie szczęście i rodzina. 

Przygoda życia, tak można by określić ten niezwykły czas… 

Projekt nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000011501 współfinansowany przez Unię Europejską. 

Karta zgłoszenia ucznia na mobilność do Grecji Erasmus+

Szkoła Podstawowa nr 3 z Erasmusem+. w związku z uzyskaną akredytacją Erasmus + w sektorze Edukacja w Szkole Podstawowej nr 3 realizowane są działania promujące projekt. W ramach projektu odbędą się dwie mobilności, uczniów i nauczycieli, do Włoch i Grecji. Poszerzanie wiedzy na temat Europy zaczęliśmy od najmłodszych klas, które zainicjowały nasz Tydzień Europejski. Uczniowie klasy 2c pod kierunkiem swojej wychowawczyni poznawali charakterystyczne budowle europejskie, rozmawiali o krajach Europy, ich kulturze, zabytkach, a na koniec wykonali piękne prace plastyczne obrazujące ulubioną budowlę. W trakcie zajęć świetlicowych dzieci poznawały flagi państw Unii Europejskiej, odbył się quiz sprawdzający wiedzę dzieci na ten temat, który pokazał, że dzieci znają kraje unijne i ich flagi. Finalnie, dzieci przeniosły swoją wiedzę na papier i namalowały flagi niektórych krajów unijnych. Przygotowując się do mobilności nie zapominamy o nauce języków. Poznajemy podstawowe zwroty w języku włoskim i greckim.

W ramach Odkrywania Europy uczniowie klasy 5a „wyruszyli w podróż” do Grecji i Włoch, wykonali plakaty z przygotowanych przez siebie materiałów, powstały mini projekty prezentujące te kraje oraz ciekawostki o nich. Jak widać na zdjęciach, uczniowie ucząc się, dobrze się także bawili.

SP3 otwarta na Europę

W szkole trwa akcja promocyjna projektu Erasmus+. W czasie kiermaszu charytatywnego, na stoisku europejskim pojawiły się galaretki w kolorach unii 🇪🇺 oraz Grecji 🇬🇷 i Włoch🇮🇹, czyli krajów, w których odbędą się mobilności. Nie zabrakło też sałatki greckiej. Można było dowiedzieć się o założeniach projektu, a symbole unijne wskazywały na jego współfinansowanie.

Dzień Dziecka

Przy okazji Dnia Dziecka…„SP3 rozda 60 prezentów” współfinansowanych przez Unię Europejską 🎁🎁🎁Zapraszamy do udziału w rekrutacji do programu Erasmus+!!!Nasz projekt obejmuje mobilność do Grecji, w której weźmie udział 60 uczniów naszej szkoły z przyszłorocznych klas 6, 7 i 8. Regulamin rekrutacji oraz karty zgłoszenia dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na szkolnej tablicy ogłoszeń programu Erasmus+. Karty zgłoszenia dostępne są również na stronie szkoły w zakładce: Odkrywamy Europę z Erasmusem+🇪🇺🇬🇷🇮🇹

Trwa Tydzień Europejski w SP3

Na lekcjach geografii i języka angielskiego uczniowie zagrali w grę Kahoot o greckich bogach, o Grecji, Włoszech, obejrzeli prezentację na temat Unii Europejskiej. Prezentacja i gry stały się bazą do wymiany wiedzy na temat Unii Europejskiej🇪🇺, krajów członkowskich, kultury, kuchni i ciekawostek na temat Grecji 🇬🇷i Włoch 🇮🇹

Tydzień Europejski w SP3 trwa i trwa… 🇪🇺🇬🇷🇮🇹Klasa 7d wraz z wychowawczynią promując udział naszej szkoły w projekcie Erasmus+, „wędrowali” po słonecznej Italii. Poznawali ciekawostki o kraju, jego kulturę, tradycję, kuchnię. Wszystkie te wiadomości przenieśli na wspólnie wykonany plakat.